Proč volím Drahoše a proč preference hrají roli v boji proti Zemanovi?

Na úvod: Tenhle článek se nezabývá toliko názorovými profily kandidátů, jako spíš kombinatorikou hlasování v prezidentské volbě a boji proti zlu, kterému by se podle mě mělo podřídit něco málo z našich ideálů. Nejlepší názorovou shodu mám s Hilšerem, přesto volím Drahoše. A to jako proč?

Letošní prezidentské volby slibují kulervoucí podívanou. Ještě nikdy snad nebyla naše společnost tak zarputile rozštěpená na dva tábory. Z výhledu, který mi skýtá moje bublina, to vypadá, že řezy mezi těmito tábory jsou propastné a nedochází mezi nimi k žádnému racionálnímu prolínání názorů, nýbrž jen k výměně urážek a podpásovek.

Jaké tábory mám na mysli? Příznivci Zemana, bezhlavě a nekriticky uctívající svého hrdinu a protizemanovská síla, jejíž členové a jejich názory tak nějak splývají pod tlakem odporu proti stávajícímu prezidentovi. Možná tu máme učiněný konflikt dobra a zla. Zlo je nám docela dobře známé, ale jak se orientovat v tom dobru a jak mu pomoci porazit to egomanické čuně na Hradě?

Zdroj: FB stránka Jiřího Drahoše

Já volím v prvním kole Drahoše, ale se stejnou odhodlaností nebudu váhat v druhém kole zvolit Fischera nebo Horáčka, pokud Drahoš v tom prvním neuspěje. Budu volit proti Zemanovi. Jednoznačně! Pokud i voliči Fischera, Horáčka, případně Hilšera takhle přemýšlí a já si troufnu z pohledu své bubliny říct, že ano, pak u nás může konečně zvítězit slušnost a je do jisté míry jedno, kdo ji bude reprezentovat. Je tu ale ještě jedno ale.

Jiřího Drahoše volím, i přesto, že s ním nemám podle volební kalkulačky nejlepší shodu z kandidátů (https://volebnikalkulacka.cz/). Zdá se mi jako vhodný reprezentant dobra, empatie a slušnosti a člověk, který by nás mohl přiblížit politické kultuře, kterou si tak nějak všichni přejeme. Nechceme už totiž dál bezmocně civět do propastí české společnosti a nenávidět. Chceme větší klid na přemýšlení o skutečně důležitých věcech a sbližování názorů z různých koutů společnosti. Teda tak to chci aspoň já, milá bublino. Dovedu si představit, že bych něco podobného mohl říct i o Fischerovi, Horáčkovi nebo Hilšerovi a volit je, jenže…

Drahoš je jednoznačně nejlepší volbou z hlediska stávajících šancí na porážku Zemana. Ano, vím, každý by měl ideálně rozhodovat podle svého přesvědčení, ale pokud tu existuje tak odporný protipól jako je Zeman, myslím si, že by každý měl zvažovat šance svých přijatelných kandidátů a otevřít se nějakému kompromisu. V prezidentské volbě je to navíc o nějaký ten kus důležitější, než v parlamentních volbách. V parlamentních volbách by měl být váš hlas zastoupen relativně poměrně. Naopak v prezidentských, přirozeně většinových volbách je to buď a nebo. Jinak řečeno, to, že váš kandidát dostane 9 %, neznamená, že jeho názory budou v prezidentském mandátu z 9 % přítomny, jeho názory tam prostě nebudou vůbec, a to ani v případě, když získá ve druhém kolem 48 % (viz Schwarzenbergův výsledek v minulé volbě).

Pokud by tu nebyl tak neskutečně odporný a nepřijatelný kandidát jako je Zeman, určitě bych předvolební preference tolik nevyzdvihoval. Pokud tady je (jo, pořád tam je!), pak si myslím, že kalkulace se šancemi přijatelných kandidátů a určitý názorový kompromis je tou nejlepší cestou, jak ho porazit.

Někdo může namítnout, že v prvním kole je jedno, komu z demokratických kandidátů to dá, protože protizemanovská koalice bude silná natolik, že Zemanovi vyhrát v prvním kole neumožní. Snad ano! Problém je ale v tom, kdo se dostane do druhého kola. Tady bych rád odkázal na rozhovor se sociologem Danielem Prokopem v Respektu, ze kterého mj. čerpám svůj postoj.

V kostce je tam řečeno, že Drahoš by měl největší šance ve druhém kole Zemana porazit, protože je už nějakou dobu známý a zároveň přijatelný pro větší skupinu voličů. Pokud by šel do druhého kola Horáček, má menší šance, protože je slovy Prokopa víc „kontroverzní“, tedy má větší míru nepřijatelnosti. Ještě víc by toto platilo pro Topolánka, o jehož kontroverznosti asi není pochyb. Tohle prokletí rozpolcenosti určitě rozhodlo i před pěti lety v neprospěch Schwarzenberga. Řada lidí mu to prostě ve druhém kole nehodila a nepřesvědčil je ani protizemanovský argument. Tehdy velká škoda!

Pak tu máme Pavla Fischera. Pokud by se do druhého kola dostal on, doplatil by proti Zemanovi nejspíš na to, že je méně známý než Drahoš. „Jiřího Drahoše podle výzkumu pro ČT v prosinci neznalo 30 procent lidí a Pavla Fischera přes 40 procent lidí“ (Daniel Prokop, www.respekt.cz). Je to zřejmě i důsledek toho, že Fischer začal s kampaní později než Drahoš.

Zdroj: www.irozhlas.cz

Co z toho tedy plyne? Pokud by se Drahoš do druhého kola nedostal, tedy přeskočil by ho Horáček, Fischer nebo Topolánek zdá se, že Zeman to bude mít v druhém kole mnohem jednodušší, a to díky výše uvedeným důvodům. Proto je podle mě dost důležité hodit to Drahošovi už v prvním kole. A nespoléhat se na to, že „mu to hodí jiní a já mu to teda dám až v tom druhém kole proti Zemanovi.“ 

V boji dobra se zlem je asi třeba udělat nějaký ústupek a víc se semknout kolem jednoho bodu, v tomhle případě sjednotit se kolem Drahoše. Až tu v nějakých následujících prezidentských volbách budeme mít většinu slušných a férových kandidátů a kandidátek s rozdílnými, ale ne extrémními názory a zbavíme se prokremelských vochlastů hájících „obyčejný lid“, pak teprve bude čas odhlédnout od kalkulací s preferencemi a volit víc podle svého srdce.

 

______________________________________________________

Mimochodem, je třeba se psychicky připravit na variantu, že Zeman volby vyhraje.Stále je to nejpravděpodobnější scénář. A ze všech nejhorší je scénář, ve kterém by vyhrál v prvním kole. To by byl triumf, poslední dávka adrenalinu před opojnou hrdinskou smrtí (to, že je na tom Zeman zle není tajemství, je to vidět na každém jeho kroku). Dovedu si představit, jak by potom ještě víc dofoukl balón svého úřadu daleko za hranice, které mu vymezuje ústava a ústavní zvyklosti. Obludná realityshow egomaniaka s faktickou mocí takřka diktátora. I výhra v druhém kole bude bolet, samozřejmě. V každém případě obě varianty skončí státním pohřbem, o tom asi není pochyb. Nebo si snad někdo z vás myslí, že Zeman těch pět let přežije? Ano, nabízí se jedno řešení – Zemanova mumifikace a dabér Ovčáček, který mu propůjčí svůj líbezný k nenávisti zvoucí hlas. Ostatně, oba pánové už mají tuhle cirkusovou show dobře nacvičenou.

Co si o tom myslíte vy a komu to hodíte? Pište do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *